Adres:Üçevler Mh. Niltim 61.Sk. No:9 Nilüfer BURSA
Tel:0530 143 20 45
E-Mail:[email protected]

Çelik Yapı Güçlendirme

ÇELİK KONSTRÜKSİYON YAPI VE ÇATI SİSTEMLERİÇelik Konstruksiyon Yapı Güçlendirme

Mevcut betonarme yapıların depreme karşı güçlendirilemesin de çelik konstrüksiyon sistemler sıklıkla kullanılmaktadır. Çelik güçlendirme yöntemleri ikiye ayrılır: eleman güçlendirmesi ve sistem güçlendirmesi.

Çelik konstrüksiyon güçlendirme; kolon, kiriş, perde, birleşim bölgesi gibi binanın mevcut taşıyıcı sistem elemanlarına uygulanır. Bazı durumlarda ise yeni taşıyıcı elemanlar eklenerek sistem iyileştirilir. Yapıda sadece bazı elemanlar depreme karşı dayanıksız olup, diğerleri yönetmelik koşullarına uygunsa ve bina yeterli yanal dayanıma sahip ise, eleman bazında güçlendirme yeterli olacaktır.

Bu durumda sadece, yeterince dayanıklı olmadığı tespit edilen elemanlara güçlendirme uygulanacaktır. Diğer yandan, binanın taşıyıcı sisteminde çok sayıda kusurlu eleman varsa ve bina yeterli yanal dayanıma sahip değilse sistem güçlendirmesi yapılmalıdır. Aynı şekilde kat, zayıf kat, kısa kolon gibi önemli sistem zayıflıkları mevcutsa, daha bütünsel bir sistem iyileştirilmesi yapılarak bina depreme karşı güçlendirilmelidir.

ÇELİKSA Çelik Konstruksiyon Yapı & Çatı Sistemleri, Epoksi dübeller ile betonarme kolon ve kiriş sistemine tespit edilen yeni çelik kolon ve kirişler ile mevcut bina deprem karşı güçlendirilmektedir. Ayrıca çelik ile güçlendirme çalışmaları karbon şeritler ile birlikte uygulanabilmekte, mantolama ve çelik perde vb. güçlendirme imalatları çok daha hızlı, zahmetsiz, kısa sürede tamamlanabilmektedir.

ÇELİKSA Çelik Konstruksiyon Yapı & Çatı Sistemleri olarak mevcut yapının riskinin hesaplamasından, çelik konstrüksiyon ile güçlendirme sistemini oluşturulmasına kadar her aşamasında bilgisayar kontrollü imalatlar gerçekleştiriyoruz.

ÇELİK YAPI VE ÇATI SİSTEMLERİÇelik Yapı Güçlendirme Uygulamaları